Tichá hrůza (A)

Kód: 038762
Neohodnoceno
80 Kč
Skladem

Na pár místech po hranách poškozená obálka, jinak stav velmi dobrý.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ať to zní sebepodivněji, patřilo odedávna k oblíbené lidské zábavě navzájem se povyrážet vyprávěním o hrůzách všeho druhu a v bezpečí u teplých krbů a pokud možno v četnějším obsazení společně se krásně bát. Snad v tom sehrála úlohu psychologická skutečnost, že obava vyslovená a strach přiznaný už jsou právě pro sám fakt vyslovení a přiznání jen poloviční a strašidlo připoutané magickou silou slova ke skutečnosti ztratí část své škodlivé moci.
A tak literární žánr horroru (což je právě jen anglické slovo pro hrůzu), může se pyšnit dlouhou řadou literárních předků, počínaje pohádkami a pověstmi, přes anglický gotický román až po slavná literární jména jako E. A. Poe, E. T. A. Hoffman, Maupassant a další a další. Nechyběli ovšem ani autoři, kterým to romantické strašení bylo záminkou k humorným a satirickým výletům do nadskutečna, ať už to je Oscar Wilde se svým Strašidlem Cantervillským, nebo u nás Karel Čapek některými strašidelnými pohádkami.
Moderní horror, oblíbený především v anglosaské literatuře, z nichž čerpá i tento výbor, vychází ze všech těchto pramenů. Zčásti si vypůjčuje z tradičních oblastí upírů, vlkodlaků a strašidel koncesovaných na zámcích a zříceninách; vychází ale také z nepřiznaných a podvědomých obav moderní doby, či naopak z obav tak prastarých, jako je strach člověka, že se mu příroda vymkne z rukou.
Snahou pořadatele i redakce bylo uvést v tomto prvním českém výboru pokud možno co největší počet možných variací na téma horroru, od zajímavého anekdotického nápadu, rozvedeného v povídku, až po literárně nejlepší ukázky, kde hyperbola žánru je zvolena funkčně pro vyjádření pocitu, který se snad jinak ani lépe zachytit nedá, jako to ve svých horrorech dovede kupříkladu Bradbury. Vyvažují se zde povídky příliš depresivní, povídkami jinými, humornými, neboť výběrem nejpůsobivějších materiálů z mnoha sbírek horrorů, jak je chrlí knižní průmysl ve Velké Británii a ve Spojených státech téměř každý týden, mohla snadno vzniknout hrůza příliš kondenzovaná. Přesto si nakladatel dovoluje přidat „návod k použití“: Máte-li slabší nervy, nečtěte před spaním, zejména jste-li doma sami. (převzato z legie.info)

Obsah:

Ptáci - Daphne du Maurier
Čekárna - Robert Aickman
Byl to démon - Henry Kuttner
Zástup - Ray Bradbury
Boulterovi kanáři - Keith John Kingston Roberts
Souboj - Joan Vatsek
Plášť - Robert Albert Bloch
Meze Waltera Hortona - John Seymour Sharnik
Specialita šéfkuchaře - Stanley Ellin
Muž s kožešinovým límcem - Carter Dickson
Drzoun - Edwin Charles Tubb
Malý vrah - Ray Bradbury
Vyzvánění - Robert Aickman
Muž, který zmizel - Robert M. Coates
Smrt na Štědrý večer - Stanley Ellin
Letní hosté - Shirley Jackson

Doplňkové parametry

Kategorie: Arkham
autor: Ray Bradbury, Henry Kuttner, Daphne du Maurier, Stanley Ellin, Shirley Jacksonová, Keith Roberts, Robert Aickman, Joan Vatseková, Richard Bloch, John Seymour Sharnik, Carter Dickson, E. C. Tubb, Robert M. Coates
Obálka: Jaroslav Fišer
Překlad: Tomáš Korbař
Série: Edice Smaragd
Vydavatel: Mladá fronta
Formát: 12,2 x 19,3 cm, vázaná s přebalem
Strany: 324
Rok: 1967
Vydání: první
ČísloSérie: 45

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: